Specifikationer
Model
2008
Variant
e-VTi 82 Active ESG
Kilometer kørt
102.0001. registrering
Juni 2017Modelår
2017
Motor
1,2
Nypris
DKK 204.990,-
Grøn ejerafgift
DKK 840,-
/ årligt
Geartype
Automatgear
Km/l
22,7
Tank
45 l
Gear
5 gear
HK/Nm
82 HK
/ 118 Nm
Type
CUV
0-100 km/t
15,4 sek
Tophastighed
170 km/t
Drivmiddel
Benzin
Højde
156 cm
Længde
416 cm
Bredde
174 cm
Lasteevne
362 kg
Trækhjul
Forhjul
Cylindre
3
ABS bremser
Ja
Airbags
6
Vægt
1220 kg
Døre
5
Beskrivelse
Peugeot 2008 1,2 e-VTi 82 Active ESG – Smart, økonomisk og klar til byenEr du på udkig efter en kompakt SUV med stil, komfort og lavt brændstofforbrug? Så bør du tage et nærmere kig på denne Peugeot 2008 med den smarte 1,2 liters e-VTi-benzinmotor og ESG-gearkasse (automatiseret manuel gearkasse), som giver dig automatisk gearskifte uden at gå på kompromis med økonomien.
Denne bil er oplagt til både bykørsel og længere ture – du får en letkørt og overskuelig crossover med høj indstigning, godt udsyn og et moderne design, som både er funktionelt og elegant. Bilen er udstyret med anhængertræk, så den klarer både traileren og cykelholderen uden problemer. Desuden er den monteret med tågelygter, som giver bedre sigtbarhed i dårligt vejr.
Udstyr:
I Active-udgaven får du bl.a. aircondition, fartpilot med fartbegrænser, el-ruder foran, læderrat, centrallås med fjernbetjening samt et brugervenligt infotainmentsystem med touchskærm, Bluetooth og USB-indgang. Kabinen er smart indrettet med god plads til både fører og passagerer, og bagagerummet er rummeligt og fleksibelt – perfekt til hverdagens gøremål og weekendture.
Servicebogen er i orden og senest stemplet den 24. januar 2024, så du kan køre videre med ro i maven. Der er desuden skiftet tandrem ved 93.355 km, hvilket er en væsentlig og ofte kostbar vedligeholdelse, du nu slipper for at bekymre dig om.
Bilen har naturligvis de vigtigste sikkerhedsfunktioner, herunder ESP, ABS, hill assist, dæktryksovervågning og flere airbags, hvilket giver en tryg og stabil køreoplevelse.
Peugeot 2008 er en bil med et friskt udtryk, behagelig kørekomfort og solidt udstyrsniveau – ideel til dig, der ønsker en kompakt SUV med automatgear, lav ejerafgift og gode vedligeholdelsesmæssige forudsætninger.
Leveres nysynet.
Ved køb af bil ydes der 6 måneders garanti, samt 2 års reklamationsret.
Kontakt os i dag for en prøvetur – denne bil er passet, praktisk og helt klar til sin næste ejer!
Der tages forbehold for eventuelle tastefejl.
Finansiering
Hos Hoptrup Autoværksted tilbyder vi finansiering i samarbejde med Accept Auto.
Kontakt os i dag på 74 57 55 35 og hør hvordan vi kan hjælpe dig til din drømmebil.
Udstyrsliste
ABS bremser
Automatgear
Peugeot 2008
1,2 e-VTi 82 Active ESG
89.900,-
Kontantpris